Aktivity klientov

 • Knihy

  Dnes sme si v prítomnosti p. riaditeľky a klientov prevzali milé prekvapenie. Pracovníci z Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. v zastúpení vedúcim oddelenia personálneho marketingu, nám darovali približne 400 ks kníh. Medzi týmito knihami sa nachádza mnoho zaujímavých publikácií, ktoré sa venujú napríklad prírode, športom, cudzím jazykom či milostné romány. Všetky darované knihy budú klientom k dispozícii v knižnici v zariadení.

  Ešte raz veľmi ďakujeme za darovanie krásnych kníh, ktoré využijeme na zmysluplné využitie voľného času.

 • Výskumný projekt EWA

  Domov dôchodcov sa zapojil do výskumného projektu EWA (Early Warning of Alzheimer).

  Dňa 24.3.2022 prebehlo zaškolenie psychológov do výskumného projektu, spoločne sme vybrali klientov/klientky, ktorí/é sa zapoja do výskumu.

  Spoločnosť AXON PRO s.r.o. v spolupráci s Centrom Memory, vyvíja aplikáciu pre mobilné telefóny, ktorá pomocou nahrávania hlasových prejavov pomôže odhaliť príznaky začínajúcej Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

  Cieľom projektu EWA je identifikovať osoby, u ktorých by mohlo byť podozrenie na prítomnosť kognitívnej poruchy a to na základe nahrávky reči.

 • 07.04.2022 Nová terapeutická a reminiscenčná miestnosť

  V domove dôchodcov sme pre klientov zriadili na 1. poschodí hotelovej časti novú terapeutickú miestnosť, ktorá sa bude využívať na skupinové, ako aj individuálne aktivity, činnosti, besedy a prednášky.

  Terapeutická miestnosť slúži aj ako reminiscenčná miestnosť, ktorá je vybavená starými predmetmi zo života našich seniorov. Reminiscenčná terapia je terapia, pri ktorej klienti spomínajú na časy prežité v kruhu blízkych. Sú to krásne ale aj smutné spomienky na ich detstvo, mladosť a starobu. Aj v ľudovej pesničke sa spieva, kdeže sa podeli, moje mladé časy…

 • 24.03.2022 Ružinovská knižnica

  V našom zariadení sme privítali vzácnu návštevu z Ružinovskej knižnice. Navštívila nás p. riaditeľka Mgr. Eva Pindjáková a vedúca útvaru p. Jana Klenovičová. Na začiatku ich návštevy potešili všetkých klientov, ktorí sú čitateľmi kníh. Obdarovali nás knihami rôznych žánrov. Ďalej pokračovala spoločná diskusia s klientmi o knihách a časopisoch, ktoré radi klienti čítajú a o aké knihy majú záujem. Veľmi sa tešíme na našu spoluprácu s Ružinovskou knižnicou.

 • 17.03.2022 Koncert v DK Ružinov

  Naši klienti sa zúčastnili večerného programu v Dome kultúry Ružinov. Vypočuli si orchester bratislavského konzervatória, ktorí na koncerte predstavili najznámejšiu filmovú hudbu od najväčších skladateľov. Bratislavské konzervatórium od svojho vzniku vychovalo veľa významných slovenských umelcov, ako Eugen Suchoň (ktorého meno nesie aj koncertná sieň konzervatória), Peter Dvorský, Edita Gruberová, Ladislav Chudík a mnohí ďalší. Klienti sa započúvali do skladieb z filmu, ako James Bond, Titanic, Pán Prsteňov, Piráti z Karibiku, Vtedy na západe, Star wars, Jurský park a ďalšie.

 • 15.03.2022 Premietanie dokumentu o Karlovi Gottovi

  Dokumentárny film Karel prináša pohľad do súkromia a duše Karla Gotta. Tvorcovia predstavili Zlatého slávika nielen ako slávneho talentovaného speváka, ale aj ako nadšeného maliara a predovšetkým milujúceho manžela a otca. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Karel Gott získal v ankete Zlatý slávik 42 ocenení, dostal viac ako 120 televíznych ocenení, 8 zlatých platní, 1 diamantovú platňu, opakovane sa umiestňoval na prvých priečkach hitparád a predaja dosiek. Počas svojej kariéry vydal 293 sólových albumov na domácej scéne aj v zahraničí. Spolupracoval s mnohými významnými umelcami. Klienti si zaspomínali na fenomenálneho umelca a sledovali jeho životopisný dokument prostredníctvom projektoru na plátno.

 • 14.03.2022 Zmyslová terapia

  Naše zmysly zohrávajú dôležitú úlohu v našom vonkajšom aj vnútornom svete. Pri každej aktivite nevyhnutne zapájame všetky zmysly, no v práci s klientom by sme sa mali zamerať primárne na jeden z nich. Tentokrát sme sa zamerali na chuť. Klienti pri ochutnávaní potravín a nápojov identifikovali svoje chute, či už horkú, sladkú, slanú, či kyslú chuť. Zmyslová terapia je zameraná na porozumenie a zlepšenie individuálneho zmyslového vnímania, rozvoj kognitívnych schopností a komunikácie, na zlepšenie koncentrácie, na zlepšenie schopnosti relaxácie, redukciu stresu a zlepšenie sociálnej interakcie.

 • 10.03.2022 Tvorivá činnosť – jar prichádza

  Jar prichádza! Slnečné lúče posilňujú dušu aj myseľ človeka. Jar pôsobí ako skutočný elixír. Rodí sa nový život, príroda žiari farbami a vôňami. Jar je časom optimizmu a radosti zo života. Zimný spánok sa končí. Začína čas aktivity. S 20. marcom prichádza prvý jarný deň, ktorého symbolom sú rozkvitnuté kvety, ktoré vonku cítiť. S klientmi sa chystáme vnímať a prežívať prichádzajúcu jar s radosťou, optimizmom a pozitívnym očakávaním. Tak ako sa príroda prebúdza do nového života, tak aj ľudské telo a myseľ nasledujú tento prirodzený proces.

 • 09.03.2022 Obdobie pôstu

  Po veselom fašiangovom období nastal čas pôstu. V rímskokatolíckom liturgickom kalendári je Popolcová streda prvým dňom pôstneho obdobia, ktorá tento rok pripadla na 2.3.2022. V minulosti to bol čas, keď ľudia pojedli mäso z koncoročných zabíjačiek , preto sa v tom období jedli bezmäsité, čiže pôstne jedlá. Organizmus sa prečistil a oddýchol si pred blížiacou sa jarou, kedy sa príroda prebúdza do svojho nového cyklu. Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení krížikom, popolom na čelo. Nasledujúce dni nás privedú k Veľkej noci. Pôst končí na Bielu, veľkonočnú sobotu po vzkriesení Krista. Energie modlitieb klientom v tomto období pomáhajú a dodávajú duchovnú silu.

 • 08.03.2022 MDŽ

  Ku Dňu žien dnes slnko svieti a my ženám nesieme plnú náruč kvetín. Nech krása a sviežosť nestratí sa s vekom, obdariť Vás chceme kvetom. Dnešný deň prežili naši klienti pri živej hudbe v podaní manželov Karvaiovcov. Hudobníci ženám rozdali biele ružičky, ktoré si naše klientky pripli na šaty alebo si ich dali ako okrasu do vlasov. Pani riaditeľka zablahoželala všetkým klientkám a poukázala na dôležitosť žien. Po príhovore obdarovala všetky klientky krásnym kvetom.

 • 08.03.2022 Premietanie filmu Kubo

  „Anča, aha, ja mám nožík“ je najznámejšia replika z populárnej veselohry, ktorú preslávil Jozef Kroner, prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka.  Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa zasmejú predovšetkým diváci. Na príbehu prostoduchého mládenca spoznávame dedinské praktiky okolo svadby, keď sa pred úprimnou láskou uprednostňujú majetkové pomery rodín. Dejová osnova je popretkávaná svadobnými zvykmi a tradíciami.

  Dnešný deň sme si s klientmi zaspomínali na slovenského filmového, divadelného a televízneho herca J. Kronera vo veselohre „Kubo“ (1965). Klienti sledovali veselohru prostredníctvo projektoru na plátno. Pri sledovaní sme ich občerstvili kávou a čokoládovými piškótami.

  Po skončení veselohry klienti spomínali, na hercov ktorí tam vystupovali. Diskusia sa viedla v spomienkach na mladé časy, ako chodievali na vystúpenia do SND a pozerali veselohru spoločne s rodinou na TV prijímačoch – Slovenskú televíznu klasiku.  

 • 10.02.2022 Gratulácia k jubileu

  V deň Vašich krásnych 97. narodenín, prišli sme k Vám s pozdravením. Na krídlach motýľa prilieta prianíčko, aby Vám pani Margitka svietilo slniečko. Slniečko šťastia, lásky a nádeje, nech sa Vaše srdiečko z radosti zasmeje. Oslavy a gratulácie sa zúčastnila aj pani riaditeľka. Jubilantka sa potešila darčekovému košu a kytici kvetov.

 • 08.02.2022 ZOH premietanie na plátno

  Pozeráme olympiádu a fandíme našim športovcom!

  Veľmi sa tešíme zo zlatej medaily našej slovenskej reprezentantky Petry Vlhovej a držíme jej palce aj v ďalších disciplínach. Dnes sme s klientmi spoločne fandili našim hokejistom v zápase s Fínskom. Zápas sme pozerali na veľkom plátne a chystáme sa pozerať ďalšie zimné športy na olympiáde.

 • 08.02.2022 Valentínske pohľadnice

  Výroba Valentínskych pohľadníc

  Valentín sa pomaly blíži a obchody sa zaplavujú tematickým tovarom so srdiečkami. Poobedie sme s klientmi venovali Valentínskym tradíciám v iných krajinách po celom svete. Porozprávali sme sa o Amerike, odkiaľ sa tento sviatok rozšíril k nám, kde medzi najčastejšie darčeky patria plyšové medvede a čokoládové bonboniéry. Dozvedeli sme sa, že v Japonsku na deň Valentína (14. februára) dostávajú darčeky len muži od žien. Ženy dostávajú darčeky z lásky od mužov až 14. marca. Tento deň je v Japonsku nazývaný Biely deň. Platí tu pravidlo, že hodnota darčekov by mala byť dvakrát až trikrát vyššia než hodnota daru, ktorý dostal muž od ženy na sviatok svätého Valentína. V Južnej Kórei je takisto venovaný sviatok svätého Valentína mužom a Biely deň ženám. Majú však aj ďalší sviatok, ktorý nazývajú Čierny deň. Tento sviatok slávia 14. apríla všetci slobodní a oslavujú slobodný život. Počas diskusie sme si pustili piesne o láske, romantike a spoločne sme si zaspievali. Venovali sme sa tiež výrobe Valentínskych pohľadníc pre svojich blízkych a vyzdobili sme si nimi aj priestory zariadenia.

 • 01.02.2022 Maľovanie na kamene

  Terapia maľovaním je vhodná relaxačná metóda na odbúranie stresu a eliminovanie všetkých negatívnych pocitov. Celý náš život je ovplyvnený emóciami a farbami, ktoré ich vyjadrujú. Pomocou maľovania na kamene mohli naši klienti vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Maľovanie štetcom reguluje pohyby rúk a rozvíja mozgové spojenia týkajúce sa tejto zručnosti. Terapia umením posilňuje sebavedomie, podporuje samostatnosť, sústredenie sa, sebarealizáciu, predstavivosť a učí oceňovať sa.

 • 01.02.2022 Diskusia o Slovensku

  Dnešnú diskusiu o Slovensku sme zahájili spievaním slovenských piesní. Porozprávali sme sa o slovenských spevákoch, hercoch a osobnostiach, ktoré nevyhnutne k Slovensku patria. Pri chutnej kávičke sa klienti zapojili do kvízu o slovenských hradoch, zámkoch, mestách, či pamiatkach. Klienti si zaspomínali, ktoré miesta na Slovensku navštívili, a kde sa im najviac páčilo. Viacerí klienti si pochvaľovali kúpele, hory, jazerá a zhodli sa na tom, že najozdobnejšou dedinkou na Slovensku sú Čičmany. Mesto Komárno označili, že má najzaujímavejšie námestie, ktoré nesie názov: Nádvorie Európy. Ide o európsky architektonický unikát, kde sa nachádzajú budovy v štýle typickom pre 45 európskych krajín. Nie je potrebné vycestovať za hranice a dá sa spoznávať, či porovnávať fínska, grónska, islandská, ukrajinská, talianska, či poľská architektúra. Zvláštnosťou je tzv. Nemecký dom, za ktorým je inštalovaná vyrezávaná zvonica. Budovy dopĺňajú aj sochy uhorských kráľov. Klienti si vypočuli prednášku o slovenskej kuchyni , o najbežnejších a najtradičnejších jedlách v rôznych regiónoch a porozprávali sa o svojich najobľúbenejších receptoch a jedlách. Besedu o Slovensku sme ukončili rovnakým spôsobom, ako sme ju zahájili – spevom.

 • 28.01.2022 Pohybové cvičenia

  Prostredníctvom pohybových cvičení dochádza pri senioroch k zlepšovaniu zdravotného stavu. Jednotlivé motorické hry a cvičenia sú vhodné na zlepšenie sebaobsluhy a na zlepšenie kvality pohybu klientov. Cvičenia v skupinách podporujú vzájomnú komunikáciu a spoluprácu. Klienti si spríjemnili deň hraním mini golfu, hádzaním kruhov na cieľ a pri spoločnej hre s loptou. Zacvičili si s terapeutickými loptičkami, s posilňovacími gumovými pásmi, s činkami a s inými pomôckami. Použili aj masážny pás s rotačnými drevenými valčekmi, ktorý je vhodný na uvoľnenie napätých svalov a zlepšuje krvný obeh. Masáž pozitívne pôsobí na telo a odbúrava únavu a napätie. Liečba pohybom skvalitňuje našim seniorom život. Schopnosť pohybovať sa je dôležitý ukazovateľ kvality života. Pohyb má významný vplyv nielen na telesné, ale aj na duševné zdravie.

 • 27.01.2022 Krížovky

  Pravidelná mentálna námaha udržiava mozog aktívny a zdravý. Čítanie kníh, časopisov a novín niekoľkokrát do týždňa znižuje riziko demencie v neskoršom veku v porovnaní s tými, čo nečítajú vôbec. Krížovky zlepšujú obrazovo-priestorové funkcie a pamäť. Lúštenie sudoku okrem toho precvičuje navyše aj logiku. Naši klienti sa radi spoločne stretávajú a majú potrebu rozširovať si vedomosti a rozvíjať myslenie.

 • 27.01.2022 Beseda – Herci

  Pri rannej kávičke a sladkom občerstvení sme sa započúvali do čítania životopisu jedného z najobľúbenejších a najobsadzovanejších slovenských hercov. Takmer 150 filmových úloh a predovšetkým rola primára Sovu v seriáli Na kraji mesta sa podpísali na popularite Ladislav Chudíka. V spoločnej diskusii sme spomínali na filmy, ktoré ho preslávili. Pôsobil aj na doskách SND – Bačová žena a Hamlet. Klientky si na herca spomínajú ako na pokojného človeka. Niektoré klientky vedeli, že p. Chudík bol aj Ministrom kultúry. Mladý talentovaný herec si svoju prvú rolu zahral pred kamerou vo filme Varúj…! Za všetky svoje roly v živote bol držiteľom titulu národný umelec, dostal aj Cenu Jozefa Krónera za celoživotné dielo. Hovoríme o ňom ako o slovenskej legende. V malej skupinke si klienti vyplnili kvíz zameraný na najobľúbenejších slovenských hercov – p. Satinský, p. Kroner, p. Dibarbora, p. Dočolomanský. Pitný režim dodržali teplým čajom. Príjemne strávené dopoludnie sme zakončili spievaním pesničiek od p. Jakubca – Slovenský ľudový poklad.

 • 25.01.2022 Hmatová terapia

  Pri dnešnej aktivite s klientmi sme použili krabicu s dvomi otvormi na ruky, ktorá slúži na rozmanité aktivity na rozvoj hmatu. Otvory umožňujú klientom hmatovo skúmať predmety vo vnútri krabice. Ide o zmyslovú hru s predmetmi rôznych materiálov, je vhodná pre rozvoj hmatového rozlišovania. Pomáha rozvíjať nielen hmat, ale i pamäťové schopnosti, úchop a jemnú motoriku. Hmatom môžeme vnímať dotyk, tlak, chlad, teplo. Dotykom môžeme zistiť, aký má predmet tvar, povrch, veľkosť, hmotnosť, tvrdosť, mäkkosť a podobne. Porozprávali sme si rôzne zaujímavosti o našom zmysle, o hmate. Klienti sa dozvedeli, že najcitlivejšie na teplo majú čelo a najmenej citlivý majú chrbát. Najcitlivejšie na dotyk a tlak sú končeky prstov. Klientov tento zmysel zaujal a nabudúce sa radi dozvedia zaujímavosti o nejakom našom ďalšom zmysle.

 • 21.01.2022 Premietanie na plátno

  V malej skupinke klientov sme si spríjemnili deň sledovaním cestopisov na plátne prostredníctvom videoprojekcie. Dnešné cestovanie nás prenieslo do Bulharska a Rumunska. Pri spoločnej diskusii sme sa rozprávali o pamiatkach a tradíciách  týchto štátov. Klientka si zaspomínala na zážitky pri bulharskom mori. Počas aktivity sa klienti občerstvili teplým ovocným čajom. Spoločne sa s klientmi tešíme na ďalšie cestopisy, kultúrne pamiatky a rôznorodé kultúry.

 • 30.12.2021 Plastelína

  Klienti si dnes pri práci s plastelínou vyskúšali, že fantázia je nekonečná a ich kreativita nemá hraníc . Svoje predstavy pretavili do skutočnosti a vytvorili hmatateľné predmety. Pri tvorbe sa zabavili, porozprávali a vyskúšali si zmysel pre pomery, veľkosť, či krásu. Klienti si pri formovaní a stláčaní plastelíny posilnili zápästie a svaly v prstoch a v dlaniach. Predstavivosť si precvičili pri vytváraní predmetov podľa pamäti. Po práci klienti predstavili svoje výrobky a následne si nimi ozdobili spoločenskú miestnosť, v ktorej radi trávia spoločne čas.

 • 21.12.2021 Starosta, darčeky

  Ďakujeme starostovi mestskej časti Ružinov, pánovi Mgr. Martinovi Chrenovi za darčekové balíčky pre našich klientov. Klienti boli milo prekvapení a potešili sa príjemnej pozornosti. Radosť mali aj z vianočného pozdravu s podpisom pána starostu. Ďakujeme a prajeme krásne prežitie vianočných sviatkov.

 • 20.12.2021 Adventný kalendár

  Klienti riešili v skupinke adventnú pamäťovú úlohu v rámci online tréningu pamäte. Spoločne sme si prešli na stretnutí správne odpovede. Klienti sú zvedaví na poslednú pamäťovú úlohu, ktorá ich čaká na Štedrý deň. Doteraz si hravo poradili so všetkými úlohami.

 • 17.12.2021 Darčeky – Aktivitka

  Srdečne ďakujeme externej lektorke p. Štefanovičovej (Aktivitka o. z. ) za milé vianočné darčeky pre naše klientky, (cukríky v ozdobených fľaštičkách, ručne vyrobené mydielka antialergické s kozím mliekom, vianočné ozdoby). Klientky sa pravidelne stretávali na tréningu pamäte a precvičovaní jemnej motoriky. Prajeme Vám pokojné Vianočné sviatky a tešíme sa na spoločné stretnutia v roku 2022.

 • 16.12.2021 Medovníky

  Pečieme medovníčky.

  Dnešné dopoludnie sa nieslo v znamení vôni Vianoc. Naši klienti sa pustili do výroby tradičných medovníkov. Spoločne sme vyvaľkali cesto a vykrajovali rôzne vianočné motívy. Hotové voňavé medovníčky sme nakoniec ozdobili. Tešíme sa, keď si na našich výrobkoch budeme môcť pochutnať. Počas celej aktivity nám hrali vianočné koledy, ktoré sme si popri vyrábaní spievali. Nechýbalo ani občerstvenie v podobe koláčikov a teplého čaju.

 • 14.12.2021 Jubilantská slávnosť

  Klienti si užili sviatočnú atmosféru prostredníctvom koncertu k blížiacim sa vianočným sviatkom. Koncert sa uskutočnil online kvôli zhoršenej pandemickej situácii na Slovensku. Manželia Karvaiovci spievali a hrali koledy pri vianočnom stromčeku u nich doma a naši klienti si vychutnali príjemné piesne. Počas koncertu rozvoniaval voňavý punč , na ktorom si klienti pochutili. Milú príležitosť sme využili na gratulovanie našim jubilantom, ktorí v 4. štvrťroku 2021 oslávili svoje narodeniny . Oslávenci dostali kvety a darčekové balíčky.

 • 10.12.2021 Darčeky – koľko lásky sa zmestí

  Našim klientom urobili veľkú radosť darčeky v rámci projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok” od realitnej agentúry IMMOFINANZ Services Slovak Republic, s.r.o., Bratislava. Klienti si v krabiciach našli potrebné veci na zimu, potešili sa šálom, rukaviciam a čapiciam, ktoré využijú v nasledujúcich chladných dňoch. Radosť mali z aj hrnčekov, z ktorých si už vychutnávajú teplý čaj a chutnú kávu.

 • 07.12.2021 Mikuláš

  Vitaj, vitaj Mikuláš, čo v batohu pre nás máš?

  Mikuláš zavítal 6. decembra aj do nášho zariadenia. Klientom spolu s anjelom a čertom porozdával sladké balíčky, ktoré vyčarili našim seniorom úsmev na tvári. Na mikulášskom posedení nechýbali vianočné koledy a občerstvenie v podobe kávičky. Na mikulášskom posedení sme sa všetci cítili príjemne a rozprávali sme sa o blížiacich sa vianočných sviatkoch.

 • 18.11.2021 Turnaj v človeče nehnevaj sa

  Turnaj v Človeče nehnevaj sa!

  Doobeda sme sa venovali turnaju v obľúbenej stolovej hre – Človeče nehnevaj sa. Stolová hra má veľkú hraciu dosku a veľké drevené figúrky, čo našim klientom uľahčuje manipuláciu pri hre nakoľko majú zhoršenú jemnú motoriku. Klienti si medzi sebou zahrali viacero hier a následne sa určili víťazi. Po skončení turnaja v stolnej hre sa klienti zabavili s vedomostnými kartičkami, na ktorých si čítali úlohy a na druhej strane našli správne odpovede. Nakoľko bolo slnečné počasie, klienti trávili čas aj prechádzkami v priestoroch átria, kde mali radosť z kvetov, ktoré skrášľujú naše átrium.

 • 16.11.2021, jemná motorika

  S blížiacim sa zimným obdobím sa naše klientky v malej skupinke venovali tvoreniu zimnej dekorácií na nástenku. V zime sú potrebné teplé rukavice a čiapky, ktoré sme si vyrobili pomocou obrázkov, použitím lepidla, štetcov a farebných papierov. Na jednotlivé vzory sme použili vykrajovačky stromčekov, hviezdičiek a vločiek. S vyrobenými dekoráciami si klientky vyzdobili spoločenskú miestnosť, v ktorej trávia čas. Počas práce sme sa spoločne rozprávali o príchode zimy a zohriali sme sa teplým čajom.

 • 12.11.2021 p. Talapková, 90 rokov

  Pevné zdravie, nádherný sen, nehu, lásku a šťastie len. Pre všetky tie pekné chvíle, pre tých čo sú naokolo, pre všetko, čo je tu milé, žiť tie roky hodné bolo. Našej klientke sme zablahoželali s kyticou kvetov a darčekovým košom k významnému jubileu – 90 rokov. Rodina potešila klientku nádhernou tortou , na ktorej si jubilantka pochutila.

 • 11.11.2021 Pohybová rozcvička úsek I

  V malej skupinke klientov sme si spríjemnili deň pohybovou rozcvičkou, pri ktorej sme si precvičili ruky, nohy a náš postreh. Naše cvičenie malo viacero disciplín. Začali sme hádzaním lôpt do koša, loptičiek na pyramídu z pohárov, kotúľanie malých loptičiek po stole na cieľ, hádzanie fazuľových vrecúšok na papierové terče. Pri rozcvičke sme si precvičili ruky, postreh a hlavne svaly. Po náročných disciplínach sme sa spoločne zahrali hru na precvičenie jemnej motoriky rúk nazvanú Hlava, ramena, kolena, palce, oči, uši, ústa, nos. Táto hra klientov aj rozosmiala ale všetci klienti to zvládli. Na doplnenie sily si klienti pochutnali na keksíkoch a osviežili teplým ovocným čajom. Na ukončenie pohybovej rozcvičky sme si spoločne zaspievali pár slovenských ľudových pesničiek.

 • 03.11.2021 Športové hry

  Hráme sa.

  Tentokrát sme sa stretli v skupinke v našom vestibule, ktorý sme si upravili pre potreby hrania spoločenských hier. Zabavili sme sa pri rôznych disciplínach. Rozohriali sme sa pri hádzaní loptou cez kruh, pokračovali sme hádzaním lana na terč, kde sme získavali body. Našu pozornosť sme si precvičili aj pri hádzaní lopty do plechoviek, kde sme sa snažili zhodiť čo najviac plechoviek z postavenej pyramídy. Na záver sme ešte získali body hádzaním fazuľových vrecúšok na taniere, ktoré boli označené jednotlivými bodmi. Po skončení sme zablahoželali víťazom a tešili sa z príjemne stráveného dopoludnia.

 • 25.10.2021 Tvorivá činnosť

  Nakoľko sa nezadržateľne blíži Halloween, rozhodli sme sa, že si tematicky vyzdobíme našu nástenku vo vestibule. A tak sme si spravili skupinovú tvorivú činnosť, v rámci ktorej sme sa pustili do výroby halloweenskych dekorácií. Spojili sme sily na Úseku I. aj II. a spoločne sme vytvorili halloweenske motívy ako tekvice, pavúkov, smrtky, duchov, netopierov. Tvorivú činnosť sme si všetci užili, nechýbala obľúbená hudba ani občerstvenie v podobe kávičky a keksíkov. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.

 • 11.10.2021 Posedenie

  Dnešné sychravé dopoludnie sme na Úseku I. využili na skupinové posedenie, v rámci ktorého sme maľovali jesenné obrázky ✍️🐿🦔🍂🌦a zahrali sa spoločenskú hru. 👀🧠Spoločne strávený čas sme si spríjemnili hudbou, počúvali a spievali sme naše obľúbené piesne, ktoré všetci veľmi dobre poznáme. 🥰🎼🗣Vymaľovanými obrázkami sme si skrášlili našu nástenku.

 • 08.10.2021 Muzikoterapia

  V rámci dnešnej muzikoterapie sme zablahoželali našej klientke, ktorá sa dožila významného jubilea, krásnych 96 rokov. 🥳Manželia Karvaiovci jej zahrali známu pesničku ,,Happy birthday“ a sociálne pracovníčky jej zagratulovali s darčekovým košom a s kyticou kvetou. 🎤🤝💐Ku gratulácii sa na záver pridali aj ďalší klienti, čo našu jubilantku veľmi potešilo. 🥰Oslávenkyni prajeme všetko najlepšie, najmä veľa zdravia!

 • 05.10.2021 Hry

  Hráme sa.

  Ani na Úseku I. nezaháľame a stretávame sa v skupinke, v rámci ktorej sa vždy venujeme nejakej aktivite. Tentokrát sme si zahrali spoločenskú hru Bingo, pri ktorej sme sa nielen zabavili, ale si aj precvičili našu pozornosť a trpezlivosť. V skupinke sme sa cítili príjemne a na konci sme zablahoželali víťazom.

 • 04.10.2021 Pečenie

  Pečiem, pečieš, pečieme. 👩‍🍳

  Pondelkové dopoludnie sme sa rozhodli využiť trochu inač ako obvykle. Rozhodli sme sa totiž, že si spoločne upečieme koláč. 🥮Stretli sme sa v skupinke s klientkami z Úseku I. a II. v našej jedálni a pustili sme sa do výroby smotanových rezov s ovocím. 🍰Na výrobu sme použili marína keksy, smotanu, vanilkový cukor, čokoládu, jahody, broskyne. 🍫🍓🍑Hotový koláč sme ešte poliali kávou a dali do chladničky, aby dobre stuhol. ☕️Na hotovom koláči si budeme môcť pochutnať na druhý deň na olovrant.

 • 01.10.2021 Tréning

  Za pomoci finančnej podpory z mestskej časti Bratislava – Ružinov a hlavného mesta Bratislavy nadviazalo naše zariadenie spoluprácu s externou lektorkou p. Štefanovičovou. 🙂S lektorkou prebiehajú pravidelne každý štvrtok stretnutia v skupinke s klientmi z Úseku I., ktoré sú zamerané na tréning pamäti a precvičovanie jemnej motoriky. 🧠🖖🥎Klienti po každom stretnutí vyjadrujú spokojnosť a sú vďační za spoločne strávený čas.

 • 24.09.2021 Jesenná výzdoba

  Aj na Úseku II. pokračujeme s jesennou výzdobou. 🍁Dopoludnie sme strávili tvorivou činnosťou, pri ktorej sme si vyrobili rôzne jesenné obrázky symbolizujúce jeseň. 🍂🐿🦔🌥Popoludní sme pokračovali vo výrobe vo vestibule, kde sme dokončovali naše výtvory. ✍️✂️Hotovými výrobkami sme si vyzdobili našu veľkú nástenku vo vestibule.

 • 24.09.2021 Fitness

  Po malej prestávke sa opäť stretávame v skupinke každý štvrtok v našom fitnes. Tu si udržiavame našu kondíciu na stacionárnom bicykli, 🚵‍♀️bežiacom páse, cvičíme s činkami, 🏋️‍♂️spoločne hádžeme loptou.🏐 Precvičíme si hlavne kolená, 🦵chrbát a všetky svaly.

 • 22.09.2021 Jeseň

  Vitaj jeseň! 🍁

  S prichádzajúcou jeseňou sme sa rozhodli, že si jesenne vyzdobíme aj našu nástenku na Úseku I. 😉V malej skupinke sme si spravili tvorivú činnosť, v rámci ktorej sme si vytvorili milé jesenné obrázky. Použili sme nazbierané opadané listy, lepidlo, štetce a vytlačené obrázky. 🍂Pri kreatívnej činnosti sme sa výborne odreagovali a tešili sme sa z našich jesenných výtvorov.

 • 20.09.2021 Muzikoterapia

  Piatková muzikoterapia sa niesla v duchu výnimočnosti. Naši klienti, spolu s manželmi Karvaiovcami, na nej oslávili svoje životné jubileá. 🥳Zaspievali si spoločne ich obľúbené piesne, pripili burčiakom a ochutnali pagáčiky, ktoré napiekla pani Karvaiová. 🎤🎹🎶🍪🥤Oslávencom zablahoželal, spolu s kolegyňami zo sociálneho úseku, manažér sociálneho úseku pán Trepáč a odovzdal im kvietok a darčekový balíček. 💐Spoločne strávený čas vyčaril krásny úsmev na tvárach všetkých prítomných. 😊Ďakujeme.

Od ukončenia mimoriadnej udalosti v DD Pažítková 2, ktorá kvôli ochoreniu Covid-19 trvala od 21.1.2021 do 2.3.2021, sa život v našom zariadení postupne stabilizuje. Snažíme sa nielen o vytvorenie väčšieho komfortu pre klientov, čo sa týka ubytovania, ale i o navodenie pozitívnej atmosféry a psychickej pohody.
 
Celý interiér zariadenia prešiel kompletnou dezinfekciou. Na Úseku I (lôžkovej časti) sa priestory vymaľovali a dovybavili nábytkom. Etapovite maľujeme i tzv. hotelovú časť, teda Úsek II. V exteriéri nám stenu, vedľa hlavného vstupu do budovy, spestrila maľba, vytvorená graffiti technikou, vďaka finančnému daru od firmy Henkel Slovensko.
  
Pozvoľna sa nám darí stabilizovať ošetrovateľský a opatrovateľský personál. Priamo v zariadení poskytujeme psychologickú pomoc prostredníctvom dvoch zamestnancov, klienti môžu znova využívať kadernícke a pedikérske služby, služby maséra a v rámci duchovnej obnovy sa zúčastňovať, v pravidelných intervaloch, na svätej omši.
 
Začali sme opäť naplno využívať aj priľahlý park a átrium, chodiť na prechádzky mimo zariadenia, na pizzu, či zmrzlinu. K už overeným aktivitám poriadaných pre klientov pribudli nové, ako napr. muzikoterapia, virtuálna realita či minigolf, ktoré si ihneď získali svojich priaznivcov. Virtuálne okuliare zavedú našich klientov do rôznych európskych miest, na prechádzku do lesa alebo si môžu len tak relaxovať pri mori. 
 
O tom, že hudba lieči, nás presvedčili manželia Karvaiovci so svojou muzikoterapiou. Klientom dvakrát do týždňa pripravia nezabudnuteľný hudobný zážitok. V sprievode klavíra a gitary zahrajú a zaspievajú obľúbené známe piesne, čím vtiahnu klientov do deja, okrem spevu i tým, že sa sami môžu zúčastniť hudobnej produkcie hraním na rôzne hudobné nástroje. 
 Veríme, že spoločnými silami budeme i naďalej vylepšovať prostredie a poskytovanie sociálnych služieb v našom zariadení.